Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w I półroczu 2023 r. w powiecie ząbkowickim
Każdy mieszkaniec naszego powiatu może mieć wpływ na bezpieczeństwo w swoim najbliższym otoczeniu. Zgłoszenie lokalnego problemu jeszcze nigdy nie było takie proste. Wystarczy smartfon lub tablet z przeglądarką i dostępem do internetu. Nie trzeba się nigdzie logować, ani zakładać konta. Kilka kliknięć i wysyłamy zgłoszenie. W I półroczu 2023 roku mieszkańcy powiatu ząbkowickiego dokonali aż 354 zgłoszeń na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Policjanci sprawdzają każde zgłoszenie. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo jest naszą wspólną sprawą.
354 zgłoszenia na KMZB od początku tego roku pokazują, że mieszkańcy powiatu ząbkowickiego w minionym półroczu często korzystali z możliwości komunikacji z policją za pomocą internetu. Jest to o kilkadziesiąt zgłoszeń więcej niż w roku ubiegłym w analogicznym okresie. 39% zgłoszeń okazało się potwierdzonych i w większości przypadków zostały one wyeliminowane. Mieszkańcom powiatu ząbkowickiego nadal najbardziej przeszkadza przekraczanie dozwolonej prędkości oraz nieprawidłowe parkowanie, czy niewłaściwa infrastruktura drogowa. Zgłoszenia dotyczące ruchu drogowego stanowią niemal 70% wszystkich zgłoszeń. Następne w kolejności jest spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych i wałęsające się bezpańskie psy.
Funkcjonariusze za każdym razem otrzymując sygnał z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, podejmowali działania w celu potwierdzenia i eliminacji zagrożenia. Wszystkie potwierdzone miejsca występowania nieprawidłowości zostały objęte częstszymi kontrolami przez policję, a sprawcy wykroczeń ponosili konsekwencje prawne. Wszystko po to, by stale wzrastało poczucie bezpieczeństwa w regionie. Działania mundurowych mają na celu zmniejszenie oraz wyeliminowanie sytuacji budzących w społeczeństwie obawę o ich bezpieczeństwo.
Pamiętajmy, że nie tylko od policjantów zależy bezpieczeństwo w naszej najbliższej okolicy. Do tego służy również Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - policyjne narzędzie do zgłaszania informacji o nieakceptowanych społecznie, również niebezpiecznych zdarzeniach. W okresie letnim możemy na niej zaznaczyć „dzikie kąpieliska” oraz miejsca niebezpieczne na terenach wodnych lub nad wodą. Czasami takie zgłoszenie może uratować zdrowie a nawet życie. Zachęcamy również do obejrzenia szkolenia na YouTube na naszym kanale o funkcjonowaniu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Pamiętajmy, że bezpieczeństwo jest naszą wspólną sprawą.
asp. szt. Katarzyna Mazurek
tel. 608 086 826