Bieżące informacje

Telefon zaufania dla Dzieci i Młodzieży

Data publikacji 27.06.2023

Doniesienia medialne na temat brutalności i bezwzględności w postępowaniu młodych ludzi, głównie wobec rówieśników, wymuszają potrzebę zintensyfikowania wszelkich działań, zarówno edukacyjnych jak i profilaktycznych. Dzieci są bardziej narażone na doznawanie krzywdy niż dorośli, dlatego chronią je szczególne prawa. Młode osoby mają także szczególne potrzeby. By wyjść im naprzeciw przedstawiamy telefony zaufania gdzie młodzi ludzie mogą znaleźć wsparcie i pomoc.

Coraz częściej słyszymy o sytuacjach gdzie młodzi ludzie mają do czynienia z przemocą. Rodzi to problemy, które samemu ciężko rozwiązać i pytania, na które niełatwo odpowiedzieć. By wyjść naprzeciw dzieci i młodzieży w trudnej sytuacji życiowej przypominamy bezpłatne numery telefonów gdzie młodzi ludzie w każdej chwili mogą uzyskać profesjonalne wsparcie psychologiczne i prawne.

Telefon 116 111 prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę jest czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu, także w dni ustawowo wolne od pracy. Grupa pedagogów i psychologów dyżurujących przy Telefonie Zaufania dla Dzieci i Młodzieży ma doświadczenie w pracy z osobami w trudnych sytuacjach życiowych i potrzebującymi pomocy. Potrafią słuchać i rozumieją młodych ludzi. Działaniu linii telefonicznej 116 111 towarzyszy strona internetowa www.116111.pl , która umożliwia zadawanie anonimowych pytań online przez całą dobę. Młode osoby znajdą na niej informacje w „Strefie wiedzy” oraz filmiki w których znane osoby zachęcają do korzystania z oferty Telefonu 116 111.

Rzecznik Praw Dziecka również prowadzi darmowy, całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania 800 12 12 12. Pod tym numerem zarówno dzieci, jak i ich rodzice czy opiekunowie mogą w każdej chwili uzyskać profesjonalne wsparcie psychologiczne i prawne. W zespole Telefonu Zaufania dyżurują eksperci – psycholodzy, pedagodzy, terapeuci oraz prawnicy. Ponadto młodzi ludzie mogą kontaktować się również przez specjalny czat (dostępny także w jęz. ukraińskim), poprzez stronę https://brpd.gov.pl. Mając na uwadze wagę problemu, Policja aktywnie włączyła się w akcję promującą Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12.

Pamiętajmy, aby nie lekceważyć sygnałów, które mogą świadczyć, że nasi bliscy nie radzą sobie z trudną sytuacją życiową. Okazujmy im wsparcie i pomoc w kryzysie. Na terenie całego kraju funkcjonują instytucje, do których można się zgłosić o wsparcie w ciężkich chwilach. Można również dzwonić na Kryzysowy Telefon Zaufania pod numerem 116 123. W każdej sytuacji zagrażającej życiu i zdrowiu kierujmy zgłoszenie pod numer alarmowy 112. Szybka reakcja może zapobiec tragedii.

asp. szt. Katarzyna Mazurek
tel.
608 086 826

Powrót na górę strony