Bieżące informacje

Policja przypomina - Wypalanie traw i pozostałości roślinnych, jest nielegalne i niebezpieczne

Data publikacji 09.05.2023

Wypalanie traw i pozostałości roślinnych jest zabronione oraz niebezpieczne. Wbrew obiegowej opinii wcale nie powoduje to bujniejszego odrastania traw i nie użyźnia gleby - wręcz przeciwnie. Jest również nielegalne. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody za wypalanie traw grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 30 tys. zł. Natomiast w przypadku, gdy ogień niebezpiecznie się rozprzestrzeni i zagrozi zdrowiu lub życiu ludzi, albo budynkom, wówczas można trafić do więzienia nawet na 10 lat!

Ryzyko, jakie niesie ze sobą wypalanie traw na łąkach i nieużytkach rolnych, jest ogromne. Ogień jest żywiłem i nigdy nie możemy mieć pewności czy będziemy w stanie go opanować Nieuwaga a nawet nagła zmiana kierunku wiatru mogą spowodować pożar, którego opanowanie możliwe będzie jedynie przez jednostkę Państwowej Straży Pożarnej. W 2022 roku w kraju strażacy odnotowali 48 232 pożary traw, w których zginęło 12 osób, a 127 odniosło obrażenia. Straty finansowe spowodowane pożarami traw oszacowano na ponad 45,6 mln zł.

Ofiarami ognia lub dymu mogą być nie tylko ludzie ale też dziko żyjące zwierzęta. Dym uniemożliwia pszczołom oblatywanie łąk. Owady te giną w płomieniach co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów a w konsekwencji obniżenie plonów roślin. Celowe podpalenie stanowi około 70% wszystkich pożarów traw. Pomimo, iż jest to szkodliwe, niedozwolone, bardzo niebezpieczne a ziemia po „ wypaleniskach” staje się jałowa co roku rolnicy, działkowcy właśnie w ten sposób „oczyszczają” swoje łąki i pola. W trakcie wypalania ginie cała mikroflora i mikrofauna, które odżywiają glebę.

asp. szt. Katarzyna Mazurek
tel.
608 086 826

Powrót na górę strony