Bieżące informacje

„Trzeźwy poranek” – podsumowanie wczorajszej akcji ząbkowickich policjantów

Data publikacji 06.12.2022

Zgodnie z art. 178a Kodeksu Karnego, prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Jednak nie kara jest tu najważniejsza, ale fakt, że nietrzeźwi kierowcy nadal stanowią śmiertelne zagrożenie na polskich drogach. Ząbkowiccy policjanci cyklicznie prowadzą działania pod nazwą „Trzeźwy poranek”. Wczoraj, podczas tego typu akcji, mundurowi w ciągu zalewie 4 godzin skontrolowali 174 kierujących, z czego 2 znajdowało się pod wpływem alkoholu.

Chcąc minimalizować ilość zdarzeń na drogach i przypomnieć kierowcom o karach, jakie grożą za jazdę po spożyciu alkoholu lub substancji działających podobnie do alkoholu, policjanci cyklicznie prowadzą wzmożone działania prewencyjno-kontrolne. W dniu 5 grudnia ząbkowiccy policjanci prowadzili jedną z takich akcji pod nazwą „Trzeźwy poranek”. Od 5 rano przez 4 godziny przebadali na stan trzeźwości 174 kierowców z czego 2 było pod wpływem alkoholu.

Przed godziną 7 policjanci ruchu drogowego zatrzymali w Ząbkowicach Śląskich do kontroli kierującego samochodem Opel Corsa. 54-letni mężczyzna miał niecałe pół promila alkoholu w organizmie, odpowie więc za wykroczenie z artykułu 87§1 kw. Za prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu mieszkańcowi powiatu ząbkowickiego grozi wysoka grzywna lub areszt, oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 6 miesięcy do 3 lat.

Kolejny kierowca pod wpływem alkoholu został zatrzymany po godzinie 8 w gminie Ziębice. W tym przypadku kierujący Fiatem Punto miał ponad promil alkoholu w organizmie. 46-latek odpowie więc za przestępstwo z artykułu 178a§1 kk, za które grozi mu wysoka grzywna, kara ograniczenia wolności lub więzienia, a także kara pieniężna od 5000 złotych do 60 000 złotych  (na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej). Mieszkaniec powiatu ząbkowickiego będzie się również musiał pożegnać z uprawnieniami do kierowania pojazdami na okres od 1 roku do nawet 15 lat.

Pamiętajmy, że pijani kierowcy nadal stanowią jedno z największych zagrożeń bezpieczeństwa na drogach. Jadąc po alkoholu nie myślą o tym, że mogą kogoś skrzywdzić ani o grożących im konsekwencjach prawnych. Spożywany alkohol ma bowiem ogromny wpływ na ludzką świadomość i spostrzegawczość. Kierowca będący pod wpływem jego działania zachowuje się nienaturalnie. Niespodziewanie wykonuje różne manewry oraz nie jest w stanie panować nad pojazdem i własnym ciałem. Stwarza to ogromne zagrożenie dla życia i zdrowia całego otoczenia. Problemu nietrzeźwości na drogach nie da się niestety całkowicie wyeliminować, jednak dzięki prowadzonym cyklicznie działaniom policyjnym i zaostrzeniu prawa można go znacząco ograniczyć.

asp. szt. Katarzyna Mazurek
tel. 608 086 826


 

Powrót na górę strony