Nie bądźmy obojętni na zagrożenia związane z wychłodzeniem organizmu.
W ostatnich dniach pogoda za oknem ulega częstym zmianom. Temperatury w następnym tygodniu w godzinach nocnych zbliżą się do zera. W takich warunkach nietrudno o tragedię. Nie bądźmy obojętni! Zwracajmy uwagę na osoby bezdomne i nietrzeźwe, wystarczy powiadomić służby by uratować kogoś przed wychłodzeniem.
Wychłodzenie organizmu, zwane także hipotermią, to stan, w którym temperatura ciała spada poniżej minimalnej dopuszczalnej temperatury ciała. Najczęstszą przyczyną wychłodzenia jest zbyt długie przebywanie w niskiej temperaturze powietrza lub wody. Taki stan rzeczy może być spowodowany nie tylko mrozem i śniegiem, lecz także deszczem i wiatrem. Pogoda bywa zmienna. Słońce przeplata się z deszczem czemu towarzyszy często silny wiatr i skok temperatur. Jednym z najczęstszych a zarazem najbardziej mylnych mitów jest ten, że na rozgrzewkę najlepszy jest alkohol. To nieprawda. Faktycznie przez chwilę osoba pijąca czuje ciepło, to jednak za chwilę jej organizm jest jeszcze bardziej narażony na wyziębienie. Dużym niebezpieczeństwem jest wychodzenie na zewnątrz będąc pod wpływem alkoholu. Wystarczy chwila nieuwagi, śliska, nierówna nawierzchnia i można się potknąć, wywrócić i nie mieć siły się podnieść. Wtedy o tragedię nietrudno. Dlatego też nie należy przechodzić obojętnie obok osób po alkoholu podczas silnych mrozów. Pamiętajmy, ze wymagają one od nas szczególnej pomocy – człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło.
Zwracamy się z apelem aby nikt z nas nie był obojętny na potrzeby drugiego człowieka. Zgłoszenia można przekazywać pod numer tel. 112. zachęcamy również do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, na której można anonimowo zaznaczyć miejsca przebywania osób bezdomnych, mogących w tym zmiennym okresie potrzebować pomocy. Nasze zainteresowanie, być może przyczyni się do tego, że uratujemy komuś życie. Sami również starajmy się okazać życzliwość i wyciągnąć pomocną dłoń w kierunku tych, którzy tej pomocy potrzebują. Nie przechodźmy obok takich osób obojętnie. Pamiętajmy, że jeden telefon może uratować czyjeś życie!
Jak należy postępować w przypadku, gdy doszło do wychłodzenia organizmu?
-
Przede wszystkim należy uniemożliwić dalszy spadek temperatury u poszkodowanego. Jeśli istnieje taka możliwość i stan wychłodzonej osoby jest stabilny, możemy przenieść ją do pomieszczenia, w którym panuje niska temperatura pokojowa.
-
W sytuacji, gdy poszkodowany jest nieprzytomny, ale oddycha i jego tętno jest wyczuwalne, należy zdjąć z niego przemoczoną odzież, okryć go suchym kocem i ułożyć w pozycji bocznej bezpiecznej, a następnie wezwać pogotowie ratunkowe.
-
W sytuacji, gdy poszkodowany jest nieprzytomny, nie oddycha i nie wyczuwamy u niego tętna, należy wezwać pogotowie ratunkowe i przystąpić do akcji resuscytacyjnej.
st.asp. Katarzyna Mazurek