Bieżące informacje

Nie bądźmy obojętni na zagrożenia związane z wyziębieniem organizmu. Reagujmy!

Data publikacji 12.10.2021

Rozpoczęła się jesień. Często wieczorem, w nocy lub nad ranem temperatury na zewnątrz zaczynają niebezpiecznie zbliżać się do zera. W tym czasie wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osoby bezdomne, samotne, a także będące pod wpływem alkoholu. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Może to być telefon wykonany na numer alarmowy 112 w przypadku sytuacji nagłej, jak również informacja gdzie przebywają osoby szczególnie narażone na wychłodzenie za pomocą aplikacji Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Nie bądźmy obojętni! Reagujmy! Tak niewiele trzeba by uratować komuś życie!

Niska temperatura powietrza w połączeniu z siłą wiatru przyczynia się do wychłodzenia organizmu. Hipotermia to znaczny spadek temperatury ciała połączony z zaburzeniem termoregulacji organizmu. W wyniku obniżenia temperatury ciała życiowe procesy ulegają zwolnieniu i następuje ogólne pogorszenie sprawności. W skrajnych przypadkach może to stanowić zagrożenie dla życia człowieka. Ostatnie dni pokazały, że pomimo pięknej słonecznej pogody w ciągu dnia temperatura w nocy i and ranem może być bliska zeru. Należy pamiętać, że również niewielki przymrozek, bądź nawet kilka stopni powyżej 0, to warunki, które mogą być przyczyną śmierci z powodu wychłodzenia organizmu. Takie okoliczności są szczególnie niebezpieczne dla ludzi samotnych i bezdomnych. Naszej pomocy może również potrzebować osoba, która zasłabła, straciła przytomność na ulicy, bądź nietrzeźwa zasnęła na ławce lub na przystanku. Jednym z najczęstszych a zarazem najbardziej mylnych mitów jest ten, że na rozgrzewkę najlepszy jest alkohol. To nieprawda. Faktycznie przez chwilę osoba pijąca czuje ciepło, jednak za chwilę jej organizm jest jeszcze bardziej narażony na wyziębienie. Dużym niebezpieczeństwem jest wychodzenie na dwór będąc pod wpływem alkoholu. Wystarczy chwila nieuwagi, nierówna nawierzchnia i można się przewrócić i nie mieć siły się podnieść. Wtedy o tragedię nietrudno. Dlatego też nie należy przechodzić obojętnie obok osób po alkoholu podczas gdy na dworze panują niskie temperatury. Pamiętajmy, że tacy ludzie wymagają od nas szczególnej pomocy – człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło.

W każdym pilnym przypadku zagrożenia życia lub zdrowia należy wykonać telefon na numer alarmowy 112 i wezwać pilnie pomoc. Warto również korzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. To aplikacja, w której z dostępnych oznaczeń należy wybrać „Osoba bezdomna wymagająca pomocy”, a następnie nanieść znacznik na konkretne miejsce na mapie. Policjanci odbiorą taki sygnał i sprawdzą, czy nikt we wskazanym rejonie nie potrzebuje pomocy.

Nie bądźmy obojętni! Reagujmy!

 

st.asp. Katarzyna Mazurek

 

Powrót na górę strony