Kolizja czy wypadek?
Kiedy mamy do czynienia z wypadkiem drogowym a kiedy z kolizją? Czy wiemy jak odróżnić od siebie te dwa pozornie podobne zdarzenia? Każdemu z tych zdarzeń został przypisany inny termin prawny, po to, aby wskazywać kierowcom, a także świadkom katalog praw, obowiązków i zachowań wiążących się z każdym tym zdarzeniem z osobna.
Kwiecień bieżącego roku nie rozpieszcza nas pogodą. Naprzemienne opady deszczu i śniegu, niska temperatura powodują, że częściej niż zwykle może dochodzić do zdarzeń drogowych. Może się zdarzyć, że będziemy świadkami lub uczestnikami takiego zdarzenia. Co wtedy zrobić?
Jeżeli dojdzie do zdarzenia drogowego należy prawidłowo ocenić czy mamy do czynienia z kolizją czy wypadkiem. Ustawy, takie jak, „Kodeks karny”, „Kodeks wykroczeń” i „Prawo o ruchu drogowym” w zasadniczy sposób dokładnie regulują powyższe zagadnienia.
KOLIZJA – jest to potocznie tzw stłuczka, gdzie nie ma osób poszkodowanych lub ewentualnie są osoby tylko lekko ranne (stłuczenia, siniaki, zadrapania). Kolizja to zdarzenie drogowe, w wyniku którego szkodzie ulega głównie mienie ( przeważnie pojazd ).
Podstawowe obowiązki uczestnika kolizji drogowej to:
-
usunąć pojazd, jeżeli jest to możliwe, poza jezdnię w miejsce, gdzie nie będzie on przeszkadzał innym uczestnikom ruchu drogowego ( jeśli tego nie zrobimy, w tej sytuacji, grozi nam mandat). Jeżeli jest to niemożliwe należy miejsce zdarzenia odpowiednio oznaczyć ( wystawić trójkąt ostrzegawczy, włączyć światła awaryjne ), aby chronić innych uczestników ruchu drogowego przed najechaniem na stojące na jezdni pojazdy.
-
w przypadku uznania winy jednego z uczestników kolizji należy sporządzić oświadczenie dla poszkodowanego zawierające dane personalne uczestników zdarzenia ze wskazaniem sprawcy, jego firmy ubezpieczeniowej i numerem polisy, numerami rejestracyjnymi, markami pojazdów uczestniczących oraz ich uszkodzeniami. Oświadczenia takie są dostępne do pobrania w internecie.
Pamiętać należy, że:
-
Na miejsce kolizji drogowej, gdzie strony doszły do porozumienia za oświadczeniem, nie ma obowiązku wzywania Policji.
-
Szkodę likwiduje ubezpieczyciel sprawcy zdarzenia i to do tej firmy ubezpieczeniowej należy się zgłosić jako poszkodowany.
-
Jeżeli jednak strony nie mogą dojść do porozumienia, zachodzą wątpliwości co do stanu trzeźwości jednego z uczestników, albo uczestnikiem jest obcokrajowiec i dzieli nas bariera językowa - Policję wzywamy obligatoryjnie.
WYPADEK DROGOWY – ma miejsce wtedy, gdy uczestniczące w nim osoby doznają urazów ciała lub ponoszą śmierć. Kodeks karny przewiduje, że za spowodowanie wypadku drogowego grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności a jeśli jego następstwem jest śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu sprawcy grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.
Najważniejsze czynności, które należy wykonać na miejscu tego typu zdarzenia to:
-
jak najszybciej wezwać na miejsce specjalistyczne służby ratownicze dzwoniąc pod nr 112 i udzielając szczegółowych informacji
-
bezzwłocznie udzielić pomocy poszkodowanym. Pamiętajmy, ze mamy prawny obowiązek udzielenia takiej pomocy inaczej grozi nam odpowiedzialność karna z art. 162§1 kk
-
zabezpieczenie miejsca wypadku tak, aby nie doszło do większych szkód w miejscu jego zaistnienia oraz inni uczestnicy ruchu byli bezpieczni i z daleka mogli zauważyć zagrożenie ( poprzez np. wystawienie trójkąta ostrzegawczego, włączenie świateł awaryjnych, każde inne, bezpieczne, informowanie uczestników ruchu o zaistniałym zdarzeniu ),nie przestawiamy pojazdów, nie usuwamy ich z jezdni
-
postarać się nie niszczyć śladów zaistniałego zdarzenia,
-
jeżeli jesteś uczestnikiem, jak również postronnym świadkiem wypadku, pozostań na miejscu do przyjazdu funkcjonariuszy Policji i staraj się jak najwięcej zapamiętać – twoja wiedza na pewno będzie pomocna przy szczegółowym odtworzeniu zdarzenia.
POLICJĘ NA MIEJSCE WYPADKU DROGOWEGO WZYWA SIĘ OBLIGATORYJNIE.
Oficer Prasowy KPP Ząbkwoice Śl.
st.asp. Katarzyna Mazurek