Bieżące informacje

Zanim powiesz – pomyśl, bo możesz popełnić przestępstwo!

Data publikacji 09.05.2025

Groźba, choć bywa rzucona w gniewie, nerwach czy afekcie, nie zawsze pozostaje bez konsekwencji. Wypowiedzenie słów, które wzbudzają w drugiej osobie realny lęk o życie, zdrowie czy mienie, może być kwalifikowane jako groźba karalna. Niestety, takie sytuacje wciąż się zdarzają, również w naszym powiecie. Ząbkowiccy policjanci od początku roku interweniowali w 15 przypadkach dotyczących podejrzenia popełnienia przestępstwa groźby karalnej. Co istotne w większości przypadków sprawcy i pokrzywdzeni się znają. Zdarzenia te mają miejsce zarówno w domowym zaciszu, jak i wśród sąsiadów, dawnych znajomych czy nawet w rodzinie. Różny jest wiek sprawców i ofiar, lecz wspólny mianownik jest jeden wypowiedziane słowa, które wzbudziły uzasadnioną obawę, że mogą zostać spełnione.

Wczoraj do ząbkowickich policjantów zgłosiła się 57-letnia mieszkanka powiatu ząbkowickiego, informując, że znany jej z imienia i nazwiska mężczyzna kierował wobec niej groźby, które potraktowała jako poważne. W sprawie prowadzone są czynności, a policjanci w związku z tą sytuacją przypominają: groźba karalna to nie jest zwykłe „powiedzenie czegoś w złości”, to może być przestępstwo.

Groźba karalna została uregulowana w art. 190 §1 kodeksu karnego, który brzmi:

Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub na szkodę osoby dla niej najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w osobie, do której została skierowana lub której dotyczy, uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.”

Z pozoru prosta sytuacja, zdenerwowana osoba wypowiada podniesionym tonem słowa: „Jeszcze cię dorwę!”, „Spalę ci dom!”, „Zabiję cię!”, może zostać zakwalifikowana jako groźba karalna, jeżeli osoba, do której te słowa są kierowane, poczuje realną i uzasadnioną obawę, że groźby mogą zostać spełnione, dlatego też przestępstwo to ścigane jest na wniosek pokrzywdzonego.

Na co zwracamy uwagę jako policjanci?

  1. Treść wypowiedzi – czy odnosi się do przestępstwa (np. zabójstwa, pobicia, zniszczenia mienia).
  2. Forma przekazu – czy była bezpośrednia, powtarzana, czy może towarzyszyły jej inne działania (np. gesty, agresja, wiadomości SMS, wiadomości głosowe, e-maile).
  3. Relacja między stronami – czy istnieje historia konfliktów lub wcześniejszych incydentów.
  4. Ocena pokrzywdzonego – czy obawa była uzasadniona w świetle obiektywnych okoliczności.

Groźbą karalną nie jest każde nerwowe wyrażenie emocji. Jeśli ktoś w żartach powie: „Zaraz cię uduszę za ten kawał!”, a druga osoba rozumie kontekst jako humorystyczny, nie ma mowy o przestępstwie. Jednak sytuacja diametralnie się zmienia, jeśli ten sam zwrot pada w atmosferze poważnego konfliktu, a pokrzywdzony rzeczywiście obawia się, że coś mu grozi.

Kiedy zawiadomić policję?

Jeśli otrzymujesz groźby, które budzą w Tobie lęk, nie ignoruj ich. Nawet jeśli sprawca zapewnia później, że „nic nie miał na myśli” lub że „to był tylko żart”, zgłoszenie takiego zdarzenia może zapobiec eskalacji. Pamiętaj: lepiej zapobiegać niż reagować, gdy będzie za późno.

Groźby karalne nie dotyczą tylko tzw. „świata przestępczego”. Niestety, często pojawiają się w codziennych konfliktach, między partnerami, sąsiadami, znajomymi. Dlatego tak ważne jest, abyśmy wszyscy mieli świadomość, że słowa mają moc i mogą ranić oraz nieść odpowiedzialność prawną.

Zastanów się więc, zanim coś powiesz, szczególnie jeśli emocje biorą górę. Bo to, co dla Ciebie może być chwilowym wybuchem dla kogoś innego może być powodem do życia w strachu.

podkom. Katarzyna Mazurek
Oficer Prasowy
Komendy Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śląskich
tel.
608 086 826

Powrót na górę strony