Jak przeciwdziałać agresji wśród młodzieży – konferencja z udziałem ząbkowickich policjantów
„Jak przeciwdziałać agresji wśród młodzieży” pod takim hasłem odbyła się konferencja związana z zakończeniem projektu „POTENCJAŁ MŁODYCH – MOC RELACJI” zorganizowana przez Dolnośląską Wojewódzką Komendę Ochotniczych Hufców Pracy. Bardzo ważny i niezwykle aktualny temat, związany z działalnością profilaktyczna prowadzoną przez policjantów. Hejt, cyberprzemoc, mowa nienawiści oraz konsekwencje prawne tych zachowań na konferencji przypomniała w swoim wystąpieniu młodym ludziom oraz zebranym gościom ząbkowicka funkcjonariuszka.
Hejt zwykle przejawia się poprzez agresywne, złośliwe komentarze, obraźliwe memy, grafiki, czy filmy, a także opinie wyrażane w sposób wulgarny. Cyberprzemoc to termin, który obejmuje wszelkie formy przemocy i nękania w przestrzeni cyfrowej. Te zjawiska, które mają znaczący wpływ na życie młodych ludzi. To nie tylko jednorazowe obrażanie czy stosowanie wyzwisk, ale także coś, co może pozostawić trwałe piętno na psychice i zdrowiu psychicznym i prowadzić do urazów emocjonalnych, zaburzeń snu, depresji, a nawet myśli samobójczych.
Oba zjawiska wpasowują się w temat konferencji, która dobyła się w dniu 19 listopada w Bardzie a dotyczyła sposobów zapobiegania agresji wśród młodzieży. W konferencji wzięli udział młodzi ludzie z niemal wszystkich ochotniczych hufców pracy z województwa dolnośląskiego.
Ten temat na konferencji w swoim wystąpieniu podjęłą ząbkowicka policjantka. W dzisiejszej rzeczywistości znaczna część agresywnych zachowań nastolatków przeniosła się do sieci. Internet zapewnia złudną anonimowość oraz pozwala na znacznie więcej i ma szerszy zasięg niż słowa wypowiedziana w wąskim gronie czy twarzą w twarz. Funkcjonariuszka przypomniała, że w sieci pomimo takiego przekonania wśród młodych ludzi, nikt nie jest anonimowy oraz, że hejt, cyberprzemoc oraz mowa nienawiści mają swoje konsekwencje prawne. Zapobieganie to również uświadamianie młodych ludzi właśnie o konsekwencjach ich zachowania. Rozmowa o tym, że brak pełnoletności nie oznacza wcale braku odpowiedzialności.
Pamiętajmy! Reagujmy na hejt i cyberprzemoc i nie zgadzajmy się na takie zachowanie! Szczególnie pomóżmy jeśli ofiarą są ci, którzy nie potrafią się jeszcze bronić. Dziecko, będące obiektem ataków, upokorzeń i drwin innych, może nie poradzić sobie z taką trudną dla siebie sytuacją. Jeśli dotrą do nas – rodziców, pedagogów czy po prostu dorosłych, sygnały o takim dręczeniu kogokolwiek natychmiast reagujmy!
asp. szt. Katarzyna Mazurek
Oficer Prasowy
Komendy Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śląskich
tel. 608 086 826