Bieżące informacje

Hejt to nie „zabawa”- spotkanie w szkole podstawowej z uczniami

Data publikacji 13.04.2024

Hejt, czyli obrażanie, ośmieszanie czy poniżanie innych to jedna z form cyberprzemocy. Hejter nie widzi krzywdy, którą wyrządza odbiorcy, często więc nie zdaje sobie sprawy jak bardzo raniące mogą być jego słowa czy zachowania. Uważa, że jest anonimowy. O odpowiedzialności nie tylko prawnej, ale również etycznej, moralnej rozmawiała ząbkowicka policjantka z uczniami klas 6 Szkoły Podstawowej nr 4 w Ziębicach. Uświadomienie młodych osób, że ich zachowania w sieci również mają konsekwencje, że hejt nie jest bezkarny, ma w dzisiejszej rzeczywistości priorytetowe znaczenie.

Co tej hejt, kim jest hejter i jak się zachować kiedy jesteśmy świadkami takiego zachowania. To był jedynie początek spotkania policjantki z nastolatkami z klas 6 ziębickiej podstawówki. W tym wieku większość młodych ludzi korzysta już z uroków internetu i to prawie w każdym możliwym zakresie. Młodzież ma po kilka kont w różnych portalach społecznościowych, grają w gry w których zakładają chat room-y by ze sobą rozmawiać, jednak nie są świadomi zagrożeń które niesie ze sobą tak szeroki dostęp do sieci. Prawie każdy kto korzysta z mediów społecznościowych natknął się w nich na obraźliwe komentarze lub opinie, których celem jest obrażenie lub poniżenie drugiej osoby. Często zwracając uwagę nastolatkom na ich obraźliwe komentarze w sieci słyszymy, że „przecież my się tak tylko bawimy”. Jednak taka „zabawa” rodzi konsekwencje, w tym również prawne. Hejt istnieje w kodeksie karnym jako np. groźba karalna, uporczywe nękanie, podszywanie się pod inna osobę, czy zniewaga lub zniesławienie. Policjantka, na spotkaniu, uświadamiła uczniom klas 6, że są w wieku w którym mogą odpowiadać przed sadem rodzinnym za swoje czyny, w tym też hejt. Mogą również w stosunku do nich zostać podjęte orzeczone przez sąd środki wychowawcze. Są to konsekwencje prawne ich czynów.

Druga część spotkania, nierozwalanie złączona z pierwszą dotyczyła cyberbezpieczenstwa. Podawanie swoich danych wrażliwych, udzielanie informacji osobom, które znamy jedynie online, klikanie w podejrzane linki, czy strony lub filmy związane z przemocą lub sexem, to jedynie część problemów z którym muszą sobie radzić nie tylko młodzi ludzie, ale również ich rodzice. Rozmowa o tym i o zagrożeniach jakie niesie ze sobą internet ma uświadomić młodzież i zobowiązać do świadomego korzystania z sieci, ponieważ internet to nie samo zło. Daje on młodzieży wiele korzyści. Jest to źródło wiedzy i informacji trzeba jednak z niego mądrze korzystać.

asp. szt. Katarzyna Mazurek
Oficer Prasowy
Komendy Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śląskich
tel.
608 086 826

  • spotkanie z uczniami klas 6 w szkole podstawowej nr 4 w Ziębicach
  • spotkanie z uczniami klas 6 w szkole podstawowej nr 4 w Ziębicach
  • spotkanie z uczniami klas 6 w szkole podstawowej nr 4 w Ziębicach
Powrót na górę strony