Podsumowanie policyjnych działań „Alkohol i narkotyki”
W dniu wczorajszym funkcjonariusze ruchu drogowego na terenie powiatu ząbkowickiego prowadzili intensywne działania prewencyjno-kontrolne „Alkohol i narkotyki”. Akcja miała na celu skontrolowanie kierowców i wyeliminowanie z ruchu drogowego takich, którzy poruszają się po drogach pod wpływem alkoholu lub substancji działających podobnie do alkoholu. Kontroli poddanych zostało ponad 200 kierowców, niestety 2 z nich kierowało pojazdem znajdując się w stanie nietrzeźwości. Za swoje skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie odpowiedzą teraz przed sądem.
Głównym celem działań „Alkohol i narkotyki” jest badanie stanu trzeźwości, jak największej liczby kierujących pojazdami, a tym samym ujawnianie i eliminowanie z ruchu kierujących pojazdami będących po spożyciu alkoholu lub podobnie działającego środka. W trakcie wczorajszych działań pomiędzy godziną 6-22 ząbkowiccy policjanci sprawdzili ponad 200 kierujących. Niestety nie wszyscy byli trzeźwi.
Pierwszy nietrzeźwy kierujący został zatrzymany przez mundurowych już po godzinie 6 w gminie Ziębice. 44-latek wsiadł za kierownicę Volkswagena Golf mając w organizmie prawie promil alkoholu.
Kolejny „wpadł” po godzinie 18. Na jednej z ulic w Kamieńcu Ząbkowickim policjanci zatrzymali do kontroli samochód Ford Galaxy. Przebadali na stan trzeźwości kierującego nim mieszkańca powiatu ząbkowickiego. Okazało się, że 40-latek wsiał za kierownicę mając w organizmie ponad 1,3 promila alkoholu.
Dodatkowo policjanci zatrzymali kolejnego nietrzeźwego rowerzystę w gminie Ziębice. 27-latek zatrzymany przed godziną 20 miał w organizmie blisko 2 promile alkoholu.
Każdy kierowca, prowadząc samochód pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu jest zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego. Takie zachowanie jest nieodpowiedzialne i może rodzić poważne konsekwencje.
Pamiętajmy, że alkohol obniża koncentrację, spowalnia reakcję oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Należy również pamiętać, że im większa dawka alkoholu, tym dłużej trwa jego neutralizowanie w organizmie. Niebezpiecznym zjawiskiem jest nieświadoma nietrzeźwość kierującego. Najczęściej ma ona miejsce wtedy, gdy ktoś pił alkohol poprzedniego dnia i wydaje mu się, że w organizmie nie zostało śladu po „promilach”. Okazuje się jednak, że nawet kilkugodzinny sen nie gwarantuje, że będzie w dobrej kondycji do prowadzenia pojazdu.
asp. szt. Katarzyna Mazurek
Oficer Prasowy
Komendy Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śląskich
tel. 608 086 826