Bieżące informacje

Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi w powiecie ząbkowickim

Data publikacji 18.10.2023

18 października obchodzimy Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu. W powiecie ząbkowickim policjanci prowadzą wielokierunkowe działania mające na celu uświadomienie, czym jest handel ludźmi i jak się ustrzec, aby nie zostać ofiarą tego przestępstwa. Zrozumienie złożoności zjawiska, uświadomienie społeczeństwu zagrożeń jakie te przestępstwa ze sobą niosą oraz wskazanie mechanizmów działania sprawców jest niezwykle ważne w profilaktyce tego zagadnienia. By móc walczyć trzeba najpierw zrozumieć problem.

Większość ludzi ma dobre intencje i chce pomagać innym. Oferuje pomoc materialną, finansową, transport, nocleg czy pracę. Możliwe jest jednak, że ktoś będzie chciał wykorzystać Twoją trudną sytuację życiową. Policjanci powiatu ząbkowickiego przeprowadzili i prowadzą szereg spotkań mających na celu uświadomienie istnienia problemu handlu ludźmi i uwrażliwienie społeczeństwa na ryzyko z nim związane. Ten ważny temat podjęła policjantka prowadząc spotkanie z licealistami w Liceum Ogólnokształcącym w Ząbkowicach Śląskich. Zwróciła uwagę młodzieży by wyjeżdżając na sezonowe prace zawsze pozostawiali domownikom i znajomym adres pod którym będą przebywali za granicą i nr telefonu, a także utrzymywali z nimi stały kontakt podczas nieobecności.
Funkcjonariusze kontynuowali również spotkania w tym temacie w Ośrodku Pomocy Społecznej w Ząbkowicach Śląskich ponieważ szczególnie podatne na wykorzystanie są osoby zdesperowane, w trudnej sytuacji życiowej, w kryzysie bezdomności, słabo wykształcone, takie, które wyszły z więzienia i nie mają dokąd wrócić. Podatne na handel ludźmi są też osoby z niepełnosprawnością intelektualną.
Dzielnicowi skontaktowali się z właścicielami miejsc gdzie nocują, przebywają obcokrajowcy zatrudnieni w Polsce. Starali się dotrzeć do jak największej liczby osób i uświadomić im, że handel ludźmi to nie tylko zmuszanie do pracy seksualnej. To również praca przymusowa, niewolnicza. Ludzie, którzy wykorzystują pracę niewolniczą są często szanowanymi obywatelami, którzy np. udzielają się w społecznościach lokalnych, wspierają oddolnie inicjatywy, a przy okazji mają gdzieś swoje pola czy fabryki, w których zatrudniają cudzoziemców lub Polaków i płacą im głodowe stawki lub w ogóle nie płacą.

Tylko znajomość problemu pozwoli skutecznie z nim walczyć.

asp. szt. Katarzyna Mazurek
tel.
608 086 826

  • spotkanie w szkole z policjantami na temat handlu ludźmi
  • spotkanie w OPS w Ząbkowicach Śląskich na temat handlu ludźmi
  • okładka książki o przeciwdziałaniu handlu ludźmi
Powrót na górę strony